Wszystko ustao w jednej chwili, niemale niespodziewanie. Lecz nie nastpio to tak, jak logicznie naleao si tego spodziewa: poniewa tam, gdzie kontynuowano praktyk egzorcyzmw, nie byo przeladowa, naleao wic ponownie przywrci praktykowanie egzorcyzmw. Tymczasem tak si nie stao. Reakcja na wybrykl przeszoci przyniosa totalny brak zainteresowania diabem i jego dziaaniem. Doszy do tego take i inne powody, ktre funkcjonuj jeszcze i dzi. Przesada, objawiajca si demonizowaniem wszystkiego, wzbudzia reakcj, ktra spowodowaa upadek doktryny dotyczcej istnienia diaba.
Diabe sta si symbolem, zabawnym "pajacem"; co wicej, by on rwnie widziany, jako wyobraenie abstrakcyjnej idei za. Ale nie by ju istnieniem osobowym, ktrego dziaanie siga do samej gbi czowieka, jak twierdzi Sobr Watykaski II: "Caa historia ludzka jest przeniknita straszn walk.
Do utrwalenia tego nagego przejcia, okrelajcego nastpne trzy wieki, przyczynia si pniej kultura wiecka. Wywara ona wielki wpyw na rodowiska kocielne, szczeglnie na uniwersytety, wpywajc w sposb decydujcy na formacj biskupw i kapanw. Ta sytuacja znalaza szybko swe odzwierciedlenie w religijnoci ludu, prowadzc do kryzysu wiary , a jak to si zawsze zdarza - tam, gdzie upada wiara, ludzie oddaj si praktykom zabobonnym, ktre w naszych czasach znajduj swoje korzenie w rnych odmianach okultyzmu.
Ten ostatni punkt zostanie rozwinity w jednym z nastpnych rozdziaw. Kultura wiecka zostaa zdominowana przez dziaalno demitologizujc, prowadzon przez niewierzcych racjonalistw, a potem znalaza si pod wpywem ironicznym idei illuministw, ktrzy wymiewali si z religii.
Nastpnie przewag mieli dziewitnastowieczni scjentyci, ktrzy negowali chrzecijastwo i objawienie. W naszym wieku pojawi si natomiast materializm historyczny a potem ateizm propagowany wobec mas przez komnistyczne systemy, a wreszcie doszlimy do postawy konsumpcyjnej, ktra jest charakterystyczna dla wiata zachodniego. To wszystko wywaro take wielki wpyw na wiat kocielny. Jak wspomniaem ju o tym wczeniej w seminariach i na papieskich uniwersytetach zbyt mao mwi si o istnieniu diaba, a tym bardziej o posudze egzorcystw.
Nawet jeszcze dzis ciesz si powaaniem teologowie i biblici, ktrzy neguj istnienie szatana albo przynajmniej odrzucaj jego dziaanie, jak rwnie same egzorcyzmy stosowane przez Jezusa Chrystusa, zaliczaj je "do specyficznego sposobu wyraania si charakterstycznego dla wczesnej kultury i dostosowanego do mentalnoci epoki". Twierdz, i wierz tylko w. Z drugiej strony nie mona zaprzeczy, e egzorcyci zawsze istnieli, a niektrzy z nich stali si nawet sawni, podobnie zawsze pozostawaly w mocy koscielne przepisy dotyczce nominacji egzorcystw dokonywanej przez biskupw, jak i odnoszce si do Rytuau uywanego do egzorcyzmowania.
Jednak nie mona zbyt wiele oczekiwa od episkopatu, ktry posiada nadzorujc wadz, jeeli chodzi o wyznaczanie egzorcystw, a bez wasnej winy, lecz z powodw natury historycznej, nigdy nie widzia egocyzmw, nigdy ich nie praktykowa, ,i wic nie przywzywa do nich wikszej wagi.
Oczywicie s wyjtki. Oto dlaczego wanie dzi w Kociele katolickim do rangi symbolu urasta historia tych maonkw, ktrzy powicili dziesi lat na poszukiwanie egzorcysty. Wspomniaem rwnie o witych, ktrzy chocia nie byli egzorcystami, to jednak wyrzucali ze duchy; takie osoby w Kociele istniay zawsze.
By on wielkim egzorcyst i take bdc papieem nie zaprzesta praktykowania egzorcyzmw; odmawia je rwnie w czasie swej podry do Francji oraz w drodze powrotnej. Lubi powtarza, e "punktem wyjciowym dla duszpasterstwa jest egzorcyzm". Warto zastanowi si, w jaki sposb to zaoenie zostao wyraone w praktyce: w przyrzeczeniach chrzcielnych, gdy wyrzekamy si szatana i oddajemy si Bogu. Wystarczy przeczyta chociaby pierwszy rozdzia Ewangelii wedug w. Marka, aby zrozumie, e publiczne nauczanie Chrystusa rozpoczo si od.
Ale ilu dostojnikw Kocioa wierzy dzi w to stwierdzenie? Gdy w roku zosta opublikowany Rytua Rzymski Rituale Romanum , mona byo wwczas korzysta z bogatej moliwoci wyboru modlitw egzorcyzmujcych, jakie byy wtedy w uyciu.
Zalecano znane formuy Alcuina, ktre maj za sob dwanacie wiekw dowiadcze. Lecz warto rwnie przypomnie o 21 normach pocztkowych stanowicych praktyczne zalecenia dla wykonywania posugi egzorcysty.
Nawet, jeli rni papiee wprowadzali do tych przepisw jakie poprawki, to jednak nie uczyniono w tym wzgldzie zbyt wiele. Dzi egzorcysta jest postrzegany przez ludzi jako istota co najmniej dziwna, albo kto kto ma co z maga i co z wariata. Nawet wspbracia kapani nieraz uwaaj go za czowieka naiwnego, ktremu nie warto powica wikszej uwagi. Mona dziki temu zrozumie, dlaczego nasza epoka pokazaa film pt.
Kilka wnioskw Myl, e po dokonaniu prby panoramicznego spojrzenia na lat historii stosowania egzorcyzmw w Kociele katolickim, naleaoby wycign kilka wnioskw. Stwierdzone jest istnienie demonw, to jest duchw, ktre zostay stworzone przez Boga jako duchy dobre, ktre jednak sprzeniewierzyy si Bogu i wywieraj zy wpyw na ludzi a do moliwoci zawadnicia nimi; mog te wywiera zy wpyw na rzeczy.
Chrystus wyrzuca ze duchy i tej wadzy wyrzucania zych duchw w Jego. Oto dwie fundamentalne prawdy ewangelicznego i kocielnego nauczania. Kto w nie nie wierzy, ten wychodzi poza obrb wiary katolickiej. Walka przeciwko zym duchom moe by prowadzona przez wszystkich wierzcych - to stwierdzenie jest jednym z podstawowych zaoe chrzecijaskiego ycia duchowego, jak poucza nas o tym tradycja monastyczna. Wiemy, e zwyczajna dziaalno diaba polega na kuszeniu.
Biblia bardzo jasno wyraa si na temat tej walki, kt6r powinnimy prowadzi przeciwko zu i przeciwko zym duchom. O tej walce mwi take dwa ostatnie wezwania modlitwy Ojcze nasz. Egzorcysta jest tym kapanem, ktry z polecenia Kocioa pomaga nam w wielu okolicznociach, w ktrych mamy do czynienia z nadzwyczajnym dziaaniem zego ducha.
Z pewnoci jego dziaanie powinno odzyska swoj dawn dynamik i t kreatywno, jak miao w przeszoci, ktra zgodnie z tradycj pozostaje wci ywa w Kociele wschodnim. Egzorcysta w swej dziaalnoci powinien korzysta z pomocy charyzmatw i charyzmatykw, ktrych Duch wity uzdalnia do tego typu posugi. Dzi, prawie po trzech wiekach, widzimy powolne budzenie si tej rzeczywistoci, zwizanej z posug egzorcyzmowania. Spotykamy si coraz czciej z wci rosncymi wymaganiami ludu Boego, a duchowiestwo jest cakowicie nieprzygotowane, aby je zaspokoi.
Niezalenie od tego, co powiemy o okultymie, wierz, e do rozkwitu tej odnowy przysuya si take kultura wiecka. W przeszoci, jak o tym ju. W okresie wielkich odkry naukowych sdzono, e nauka potrafi rozwiza wszelkie problemy.
Std te dyskutowano wiele nad moliwoci pogodzenia ze sob nauki i wiary. Teraz sytuacja ulega zmianie. Nauka, a przede wszystkim najwybitniejsi naukowcy zdali sobie take spraw z tego, e badania naukowe mog zosta wykorzystane do czynienia za wystarczy chociaby wspomnie fakt wyprodukowania bomby atomowej. Uwiadomili sobie take i to, e nauka te ma swoje wyrane ograniczenia, e istniej prawa i moce, ktre wymykaj si spod wszelkiej ludzkiej kontroli. Odczuem wielk satysfakcj, kiedy w czasie popularnej transmisji telewizyjnej prowadzcy program Minoli zapyta mnie, czy dopuszczam moliwo wsppracy z psychiatrami lub te z innymi specjalistami.
Odpowiedziaem, e tak. Zaraz potem zabra gos ju niejcy prof. Emilio Servadio, ktry nie tylko, e przyzna mi racj, ale wprost stwierdzi: "Ja sam niektre przypadki odsyam do egzorcysty" Bya to dla mnie bardzo cenna deklaracja i musz przyzna, e przyjem kilka osb, ktre zostay do mnie skierowane przez psychiatrw. Ten fakt jest tym bardziej wymowny, e jest wielu ludzi w Kociele, ktrzy nie wierz ani w optanie, ani w moc egzorcyzmw i wysyaj wszystkich potrzebujcych do psychiatry Znajdujemy si jeszcze bardzo daleko od punktu docelowego: traktowania egzorcyzmu jako integralnej czci normalnego duszpasterskiego posugiwania, ktremu powica si wystarczajca ilo osb.
Mog powiedzie moim wspbraciom, kapanom, e posuga ta umacnia i przyblia ludzi do Boga i do Kocioa. Niektrzy myl, e egzorcyci wszystko demonizuj i w tym sensie ich obecno jest szkodliwa. Jest wprost przeciwnie: egzorcysta uspakaja ludzi i oddala od nich lki, wsppracuje skutecznie na rzecz spokoju ludzkiego sumienia i pokoju pomidzy ludmi. Moemy tak wnioskowa na przykadzie najmroczniejszego okresu historii: tam, gdzie praktykowano egzorcyzmy, nie demonizowano osb i nie mordowano blinich.
Jeli spoeczestwo ma wielu egzorcystw, znaczy, e posiada "narzdzia", ktre przyczyniaj si do zaprowadzenia pokoju. Posuga egzorcysty zwizana jest z prowadzeniem dziaalnoci dotyczcej udzielania porad i pocieszenia cierpicych osb poprzez przepowiadanie wiary, a nie przy pomocy magicznych trikw, do ktrych ludzie czsto uciekaj si tylko dlatego, e nie znajduj zrozumienia u kapanw. Tytu tego rozdziau moe wydawa si prowokujcy.
Ale dla kogo, kto obraca si i dziaa w tym rodowisku, nawizuje w tej dziedzinie midzynarodowe kontakty, takie pytanie jest jak najbardziej na miejscu.
Napisaem, e, otrzymuj listy z prob o przyjcie od przedstawicieli rnych narodowoci z caej Europy. Wystpowaem czsto, nieraz po kilka razy, w wielu europejskich telewizjach. Moja pierwsza ksika "Wyznania egzorcysty", ktra we Woszech doczekaa si 13 wyda, zostaa przetumaczona na 9 jzykw.
Pisz o tym, aby podkreli suszno mojej obserwacji, e w Kocicle katolickim, take w innych krajach, praktyka egzorcyzmw jest jeszcze rzadsza ni we Woszech. W tym miejscu, korzystajc z artykuu opublikowanego przeze mnie w miesiczniku "Vita pastorale" VIII-IX , odwouj si do sytuacji panujcej we Francji.
Z pewnoci Francja jest tym krajem, z ktrego otrzymuj najwicej prb. Otrzymalem zapewnienia, e sytuacja poprawia si, odkd Konferencja Episkopatu Francji mianowaa nowego przewodniczcego dorocznych spotka egzorcystw.
Chciabym mie nadziej, e tak jest rzeczywicie; tymczasem ten, kto o tym czyta, sam rozsdzi. Trzy wieki zaniedba w tej dziedzinie to zbyt duo. To, o czym pisz, nie jest krytyk kleru francuskiego, bo bybym wtedy niesprawiedliwy.
Chc raczej podkreli specyficzn sytuacj w ktrej znalaz si dzi cay Koci katolicki. Egzorcyzmy we Francji. Ju w pierwszych latach mojej posugi egzorcysty byem zdumiony du liczb Francuzw przyjedajcych do Woch i poszukujcych pomocy u egzorcysty.
Miaem rwnie okazj, pozna dwch dobrych egzorcystw francuskich, z ktrymi wymieniem dowiadczenia i do dzi pozostaj z nimi w kontakcie. Od nich oraz od innych przyjaci z tego, drogiego mi kraju, uzyskaem wiele informacji, ktre tu zamieszczam i ktre nie straciy nic ze swojej aktualnoci.
Mona wnioskowa, e Francja jest jedynym krajem, w ktrym egzorcyci spotykaj si raz do roku, uczestniczc w sympozjum zorganizowanym przez sam Konferencj Episkopatu, poczwszy od roku. Na pocztku byo ok. To brzmi piknie, ale nie wszystko jest zotem, Co si wieci. Na pocztku spotkania byy bardzo owocne i satysfakcjonoway uczestnikw niezalenie od rnic wyraanych pogldw. Sekretarz, o. Chenesseau, podobnie jak egzocysta Parya, o.
Gesland, byli bardzo zaangaowani w administrowanie tego sakaramentalium i starali si, aby wla t wiar w nowych egzorcystw. Od roku sprawy radykalnie zmieniy si. W Paryu o. Gesland zosta zastpiony przez o. Gauthiera, ktry nigdy nie praktykowa egzorcyzmw, lecz wierzy tylko w skuteczno psychiatrii. Sekretarzem zosta mianowany o. Izydor Froc, egzorcysta z Rennes, znany ze swej posugi w szpitalu.
Nowy sekretarz wpyn w sposb fundamentalny na zgromadzenie i formacj nowych egzorcystw. Oprcz tego, e nigdy nie praktykowa egzorcyzmw, to rwnie mona mie wtpliwoci co do jego pogldw egzegetycznych. Przej bowiem idee o. Emile Morina, ktry w roku pisa, e w czasach Chrystusa na tym samym poziomie umieszczano zarwno chorob, jak i grzech i diaba. Natomiast Jezus dostosowa si do mentalnoci ludzi Jemu wspczesnych, dlatego Ewangelie przedstawiaj fakty, ktre s interpretowane w wietle kulturowej wraliwoci charakterystycznej dla tego okresu.
Nie trzeba dodawa, e przy pomocy zastosowania tych kryteriw w ekstremalnej formie mona zanegowa ca historyczno Ewangelii, ktra zostaaby zredukowana do "kulturowego jzyka danej epoki". Froc wykaza wielk trosk o nowych egzorcystw, uczc ich w ten wanie sposb, aby aden z nich nie wykonywa nigdy prawdziwych egzorcyzmw. Na przykad w Bretanii nie ma nikogo wykonujcego egzorcyzmy poza o. Janem, cystersem z Timadeuc, ktry cieszy si wielkim autorytetem, dlatego moe przeciwstawi si o.
Kiedy zasignem informacji na temat tego zakonnika, ktry przyjmuje sze osb dziennie, dowiedziaem si, e ma ju umwione spotkania na trzy miesice z gry i jeszcze dug list osb oczekujcych jego pomocy. Niewielu egzorcystw francuskich praktykuje egzorcyzmy. Wielu z nich, bo ponad szedziesiciu, poda za ide propagowan przez o. Froca, ktry cieszy si penym zaufaniem swojego biskupa. Jest on zawsze typowany do telewizyjnych wystpie, w czasie ktrych otwarcie przyznaje si, e nigdy nie wykonywa adnych egzorcyzmw.
Sam wystpowaem czsto przed kamerami telewizji woskiej i francuskiej oraz innych krajw, ale przedstawiaem zgoa odmienne przekonania. Poniewa sam dokonaem. Ale to jeszcze nie wszystko. Na spotkaniach francuskich egzorcystw konferencje prowadz przewanie psychiatrzy i psycholodzy. Bowiem kady problem zostaje sprowadzony do poziomu psychologicznego, psychiatrycznego, socjologicznego.
Na prno mona by szuka w tych spotkaniach przykadw udanego egzorcyzmu lub te nauczania odnonie do stosowania rnych metod w praktykowaniu egzorcyzmw. Sam mog powiedzie o przypadkach tych osb, ktre zostay do mnie skierowane przez psychiatrw.. Tymczasem, Froc i jego naladowcy troszcz si tylko o to, aby ludzi odsya wanie do psychiatrw. Dodam jeszcze jeden znaczcy fakt.
Na zgromadzeniach egzorcystw francuskich Przemawiaj i ustalaj reguy psychiatrzy. U nas tak nie jest. Temat spotkania brzmia: "Jak rozrni choroby pochodzce od zego ducha od chorb psychicznych? Musz przyzna, e u tych specjalistw, wrd ktrych nigdy nie brakowao niewierzcych, spotkaem si z zainteresowaniem i zaufaniem wikszym ni wtedy, gdy przemawialem do kapanw. Omawiam t konferencj w jednym z nastpnych rozdziaw.
Ale powrmy do omawianego tu tematu. Mona by sdzi, e przesadzam w ostroci mojej wypowiedzi. Jednak ukazaa si ksika o. Izydora Froca, pt. Jest to ksika, ktra nie ma nic wsplnego z nauczaniem na temat egzorcyzmw.
Zawiera ona tylko wierne odbicie idei samego autora, ktry wywiera wielki wpyw na francuskich egzorcystw i na cay episkopat, na. Ogranicz si do podstawowych spostrzee -Autor nigdy nie opisuje adnego egzorcyzmu i nic nie mwi na temat egzorcyzmowania. S to rzeczy, ktrymi nie naley sobie zaprzta gowy. Nigdzie nie jest natomiast powiedziane, e wwczas, gdy egzorcysta rozpozna wpyw zego ducha i ma obowizek zastosowania egzoroyzmw. Po co? Chodzi przecie o choroby psychiczne!
Egzorcyzmy, o ktrych mwi si w Ewangeliach, s uwaane przez autora jako odniesienie si do pogldw wczesnej epoki, jako faktor kulturowy ss. Nie chodzi tutaj o prawdziwe uwolnienie od diaba, ale o opowiadania stworzone odpowiednio do mentalnoci ludzi wspczesnych Jezusowi s. Jezus dziaa zgodnie ze zwyczajami i kultur swoich czasw s. Mgbym kontynuowa przytaczanie tych cytatw, ktre - moim zdaniem pozostaj w kontracie z Bibli i tradycj, jak to zreszt jasno wynika z.
We wspomnianym dokumencie przyznaje si wielkie znaczenie wszelkim uwolnieniom od zego ducha ktrych dokonuje Chrystus. Kontrast z dzieem o. Froca jest wic oczywisty. Na poparcie swoich tez o. Froc cytuje relacj, ktr wygosi o. Rene Marl'e na spotkaniu francuskich egzorcystw w roku, odpowiadajc zreszt na zaproszenie samego o.
I tu mona osupie. Wedug tej relacji, diabe nie jest osob, ale mask s. Szatan nie jest istnieniem osobowym i nie posiada swojej indywidualnoci, lecz jest przedstawiany przez Jezusa zgodnie ze zwyczajami Jego epoki s.
Jeli szatan jest widziany jako personifikacja za uniwersalnego, to ma niewielkie znaczenie s. W Biblii zy duch reprezentuje siy za, ktre wodz ludzi na pokuszenie s. Sam o. Froc dodaje: odpowiadajc na pytanie, czy istnieje lub te nie istnieje diabe, nie zawsze mona da na nie precyzyjn odpowied s. Wszystkie te stwierdzenia zostay potpione w gonym przemwieniu, wygoszonym 15 listopada roku przez Pawa VI, w ktrym stwierdzi, e ten, kto utrzymuje, i szatan nie jest osob "wychodzi poza ramy nauczania biblijnego i kocielnego".
Wypada ju zakoczy te rozwaania. Niestety, idee Froca rozprzestrzeniaj si nadal. W swojej ksice stara si on obali dotd obowizujcy Rytua, stosujc zdanie tego rodzaju: "egzorcyzm jest gestem magicznym" ss.
Przymujc takie zaoenia, mona powiedzie, e myli si Biblia i Katechizm Kocioa Katolickiego potpiajc spirytyzm, magi, okultyzm!
W zamian autor wychwala bez zastrzee nowy Rytua, tak jakby on by ostateczny, zapominajc, e zosta opublikowany ad interim. Froc zrobiby lepiej, gdyby nie zabiera w tej sprawie gosu, dlatego e w dokument odzwierciedla pogldy francuskich redaktorw; lecz przede wszystkim z tego powodu, e jest to dokument jeszcze zastrzeony, podlegajacy konsultacjom biskupw, a wic moe on ulec pniej rnym modyfikacjom nowy Rytua zosta opublikowany w roku.
Na zakoczenie o. Froc zamieszcza pewnn rekompensat dla zwolennikw egzorcystw, ktra stanowi prawdziwe arcydzielo. Uznaje w swej askawoci tylko dwa egzorcyzmy, ktrych dokona Jezus Chrystus. Teraz dowiadujemy si, e by to prawdziwy i waciwy egzorcyzm s. Jeszcze bardziej zdumiewajcy jest pocaunek Judasza, ktry my, biedni ignoranci, uwaalimy jedynie za dopenienie zdrady Chrystusa, a teraz dowiadujemy si, e jest to egzorcyzm, ktry by moe w zastosowaniu si nie uda s.
Mona zatem zastanawia si czy o. Froc wie naprawd, czym jest egzorcyzm? Ale moe jedynie troszczy si on tylko o to, aby by w swych pogldach nowoczesny, a dziaalno egzorcysty XX wieku - jak sam stwierdza - polega tylko na przyjmowaniu i wysuchiwaniu" s. Na niczym wicej. Gdy pisz o tym, odczuwam gorycz, ale jestem zarazem przekonany, e speniam swoj powinno.
Egzorcyzm ma swoje poprawne uzasadnienie w Pimie w. A mimo wszystko, take i we Woszech, s egzorcyci, ktrzy ograniczaj si tylko do. Lepsze to ni nic, ale take postpowanie jest nadal niewystarczajce. Jest natomiast skuteczniejsze ni zachowanie tych, ktrzy odsyaj ludzi do diaba. Od egzorcystw naley oczekiwac czego innego! OKULTYZM Sdz, e okultyzm jest waciw religi szatana, ktra przeciwstawia si prawdziwemu Bogu i prawdziwej religii, a przede wszystkim samemu czowiekowi oraz jego duchowym aspiracjom i zdrowemu rozumowi, ktry skania czowieka do bada i poszukiwania rozumnych wyjanie odnoszcych si do tego wszystkiego, co stanowi przedmiot jego poznania.
Aby zda sobie spraw z tego, co oznaczaj te stwierdzenia, musimy wyj od samych fundamentw naszej wiary, ktrej podstaw jest objawienie, a punktem wyjcia niech bdzie nastpujce biblijne stwierdzenie: "Suchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym. Bdziesz miowal Pana, Boga twojego, z caego serca swego, z caej duszy swojej, ze wszystkich si swoich" Pwt 6, Jest to fundament wiary, na ktrym opiera si cay Dekalog: "Ja jestem Pan, Bg twj, ktry ci wywid z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie bdziesz mia cudzych bogw przede mn" Wj 20, Oto wielki pocztek poprzedzajcy wypenienie si objawienia poprzez wcielenie Chrystusa, jedynego Zbawiciela i jedynego Nauczyciela. Proboszcz z Ars wyraa t sam myl innymi. Lubi odwoywa si do tej wyjtkowej ksigi, to jest do Biblii, ktra zawiera nauczanie skierowane od Boga do czowieka. Cay Stary Testament opisuje histori wiemoci Boga wobec narodu wybranego i zarazem niewierno Izraela.
Za kadym razem, gdy lud ydowski odwraca si do Boga, oddawa si bawochwalstwu. Jest to matematyczny pewnik, e zawsze, proporcjonalnie do upadku religijnoci, wzrasta zabobon. W ten sposb otwiera si droga do propagowania okultyzmu we wszystkich jego odmianach. Nasz wiat, ktry tak bardzo oddali si od Boga i od wszelkich form religijnoci, zanurzy si w bawochwalstwie, w zabobonach, w okultyzmie.
Czym jest okultyzm? Nie jest atwo poda definicj okultyzmu. Niektrzy zawaj j, a inni poszerzaj zakres tego pojcia sam wol stosowa pojcie bardziej rozszerzone , a terminy uywane dla opisania tego zjawiska s czsto stosowane zamiennie i nie wyraaj tych treci, ktrych granice s dobrze okrelone.
Oglnie mwic, okultyzm jest wiar w istnienie bytw lub mocy, ktre nie daj si sprawdzi dowiadczalnie na normalnym poziomie wraliwoci, a dziki ktrym mona zapanowa nad wszystkim przy zastosowaniu szczeglnych praktyk, ktre opanowuje si dziki badaniom, poprzez inicjacj i rnorodne wiczenia. Kto powica si okultyzmowi, ten utrzymuje, e posiad tajemnicze poznanie i zrozumienie tych mocy, ktrych inni nie posiadaj, a ktre wykraczaj poza prawa fizyki czy rozumu, np.
Mamy tu do czynienia z oczywistym odrzuceniem prawdziwej religii i zdrowego rozsdku. Czowiek odrzuca prawdziw religi, gdy zwraca si ku bytom, mocom, wadzom, ktre nie pochodz od Boga: czowiek nie odnosi ich do Boga ani w ich istnieniu, ani w korzystaniu z nich.
Odrzuca si rwnie rozum, poniewa chodzi o istoty i moce znajdujce si cakowicie poza moliwoci badania lub rozumnej kontroli, ktre wymykaj si wszelkiej moliwosci naukowego dowiadczenia. Ju na podstawie tej wzmianki wida bezporedni relacj z magi, wrb, astrologi, spirytyzmem, satanizmem oraz z pewnymi aspektami masonerii. Zamiast mwi o relacjach, jakie midzy tymi zjawiskami zachodz, powiedziabym tylko, e okultyzm jest jakby szczepem, z ktrego rodz si wszystkie wyej wymienione konsekwencje, bdce jego owocami.
Kto czyni z niego religi, ten wstpuje do sekty, w najgorszym rozumieniu tego sowa. Czy jest moliwe, eby ta caa konstrukcja obskurantyzmu staa na wasnych nogach bez dochodzenia swojego pocztku i jakiego punktu wyjcia? Prb jest wiele i sama ich rnorodno wskazuje, jak bardzo s one niespjne. Dzi jest modne odwoywanie si do staroytnych praktyk wschodnich, szczeglnie hinduskich lub tybetaskich albo do ydowskiej kabay.
Inni wol nawizywac do staroytnych tradycji, nie wiadomo dokadnie jakich, ktre zostay zapomniane i aby je pozna, potrzebna jest inicjacja. Oto wic mamy ezoteryzm, czyli inicjacj, w deniu do tego, aby odkry, co kryje si za staroytnymi tradycjami, mitami i symbolami oraz by nimi zawadn i wykorzysta.
Zatem mionicy ezoteryzmu stwierdzaj, e odkryli tajemnice dotyczce pochodzenia pewnych rolin, mineraw, krysztaw, itd. Tak samo okultyzm, poprzez poznanie tajemnych mocy, chce nimi zawadn, take za cen oddania si pod panowanie istot wyszych: ludzie ju od jakiego czasu wgbiaj si w te tajemnice lub te w nieokrelone byty. Bywa te, e pozwala si na to, aby czowieka prowadziy duchy, o ktrych nie wie, kim one s.
Dzi modne jest udawanie si po pomoc do magw, wrbitw, widzcych kartomantw oraz tych, ktrzy mwi, e dziaaj za porednictwem ducha-przewodnika. Ale kim on jest?
Tego nie wiedz, jeli nawet wymawiaj jego imi. Czym jednak byby okultyzm, gdyby wszystko stao si jasne? Ogranicz si tylko do udzielenia porady, aby powierzy si przewodnictwu Anioa Stra i by przede wszystkim posusznym nieustannemu dziaaniu Ducha witego. Na zakoczenie moemy powiedzie, e ezoteryzm jest nauczaniem tego, co ukryte; a okultyzm polega na odkrywaniu bytw i mocy tajemnych oraz przyswajaniu koniecznych praktyk i sposobw, aby osign nad nimi wiksz wadz.
Te dwa pojcia s sobie tak bliskie, e w wielu tekstach znajdujemy ich poczenie i dlatego mwi si o okultyzmie ezoterycznym. Definicje i sowa mog nudzi suchajcych, ale owoce dziaalnoci okultystw i ezoterystw s dzi poszukiwane, jak nigdy dotd. W tym rozdziale bd mwi o sektach, o nowej religijnoci, o satanimie. Dwa nastpne rozdziay powic magii i spirytyzmowi ze wzgldu na ich szczeglny rozkwit.
Dodam te, e w tej dziedzinie wiele za uczyniy mass media. Propaguj bowiem to, co jest widowiskowe i tym samym przynosi zysk, podczas gdy ludzie, utraciwszy zdrow religijno, s spragnieni nadzwyczajnoci. Ale najpierw zobaczmy, jak bronic si przed okultyzmem, aby mc "zajanie jak gwiazdy, pord pokolenia przewrotnego i zepsutego" Flp 2, Obrona przed okultyzmem. Mona zapisa strategi tej obrony w trzech kluczowych punktach: nowa ewangelizacja, waciwa informacja, wysuchiwanie osb.
Nowa ewangelizacja. O potrzebie nowej ewangelizacji nieustannie przypomina Ojciec wity. Jeeli okultyzm rodzi si z zaprzeczenia Boga i Jego objawienia i dy do zniewolenia czowieka, podporzdkowujc jego istnienie dwuznaczym bytom i rytom, to antytez okultyzmu jest powrt do Boga. Tylko w ten sposb mona zachwia twierdzami bawochwalstwa i zabobonu, na ktrych bazuje okultyzm.
Niejednokrotnie mwiem lub pisaem, e nard woski jest ludem ochrzczonych pogan, ktry yje po pogasku, a o religii wie tylko tyle, co poganie. Wystarczy chociaby spojrze na rozbite rodziny, na nieuczciwo krlujc w kadej dziedzinie ycia, na triumf rozwodw i aborcji, na ma liczb narodzin, na pustk w kocioach.
Sdz, e mona porwna nasz rzeczywisto do sytuacji panujcej w Rzymskim Imperium, podczas okresu dekadencji, ktry zosta opisany przez w. Pawa w Licie do Rzymian czy te w bardziej przystpny sposb przez Henryka Sienkiewicza w powieci historycznej Quo vadis?
Mielimy wwczas do czynienia z oglnym upadkiem moralnoci, ktrego z pewnoci nie znay czasy Republiki. Podobnie jest i teraz. Skd wzi si po II wojnie wiatowej ten upadek wartoci oraz tak masowe i postpujce porzucanie wiary? Przyczyn jest wiele, ale niektre z nich maj szczegle znaczenie.
Filozof August Del Noce napisa, e historia nowoczesnego wiata jest histori do rozpowszechniania ateizmu. Jest to prawda i stanowi ona absolutn nowo w ludzkiej historii: ateizm zosta wpojony ludowi. Nigdzie przedtem czego podobnego nie byo. Prbowano ewentualnie wprowadzac kult faszywych i "kamliwych magw", jak nazywa ich Dante, albo kult imperatora, albo, ktr inn religi odpowiadajc spoecznokulturowej mentalnoci danego ludu i danej epoki.
Ale tylko marksistowski komunizm wpad na pomys propagowania ateizmu przy pomocy metod "naukowych", co znalazo yzny teren take w wiecie zachodnim, ktry ju wczeniej zosta zagroony racjonalizmem, sekularyzmem oraz bardziej szerzcym si konsumpcyjnym modelem ycia i obojtnoci religijn. Matka Boa przepowiedziaa to wszystko w Fatimie lipca roku. Byl to w sawny dzie przepowiedni, zawierajcych trzy tajemnice. Pierwsza z nich dotyczya wybuchu bolszewickiej rewolucji w Rosji, ktra miaa zaistniej pod koniec padziernika roku: "Rosja rozprzestrzeni po wiecie swoje bdy, doprowadzajc do wojen i przeladowania Kocioa".
W Moskwie, a do roku. Na tamtejszym uniwersytecie istnia Wyszy Instytut Ateizmu, gdzie ksztacono partyjnych funkcjonariuszy. Nauczano tam take metod niszczenia wiary w narodach religijnych, niezalenie od tego, jaka bya to wiara.
W rnych miastach istniay muzea ateizmu, zazwyczaj majce swe siedziby w sprofanowanych kocioach. Wstp do nich by wolny. Nie trzeba te udowadania, e komunistyczna propaganda okazywaa si skuteczna w rnych czciach wiata, a szczeglnie we Woszech, gdzie wci istnieje takze po upadku tak zwanego komunizmu realnego liczniejsza partia komunistyczna na Zachodzie. Od ateizmu wiedzie nieuniknione przejcie, jak to ju mwiem, do zabobonu, bawochwalstwa,.
Oczywicie, e przyczyny takiej sytuacji s rnorakie. Gdy Papie w licie apostolskim, ogoszonym w perspektywie przygotowa do JubiIeuszu , podsumowuje religijn sytuacj naszych czasw, podkrela cztery punkty: a Pierwszym symptomem jest obojtno religijna. Ludziom dzi nie zaley ju na reIigii, chyba e chodzi tyIko o jak jej namiastk, ktra nie ma adnego znaczenia. Syszymy typowe powiedzenia: "Jestem religijny, ale na swj sposb", czyIi myl tak, jak mi si podoba; "Wierz, ale nie praktykuj", czyli robi to, na co mam ochot i co mi si podoba, lekcewac Boe przykazania.
Nie ma czego takiego, jak prawo moralne czy moralne wartoci. Kolegium kardynalskie, ktre po raz pierwszy w historii Kocioa zgromadzio si nie po to, aby wybra papiea, ale ustali program obchodw JubiIeuszu , mwio wprost o zmierzchu etyki "etycznej nocy" : o kompletnej ciemnoci w odniesieniu do moralnego postpowania.
Ile rzeczy zostao napisanych przez teologw i biblistw, ktre wprowadziy gbokie zamieszanie wrd kleru, kapanw i biskupw, a take pord wierzcych. Posu si nastpujcym przykadem. Zawsze, gdy spotkaem si z osobami, ktre wczeniej czsto przystpoway do spowiedzi, a potem zaniedbay si, syszaem stwierdzenie, e tak poradzi im kapan, aby spowiadali si tylko wtedy, gdy s pewni, e popenili grzech miertelny.
Lepiej, ebym nie mwi tutaj o moim zadaniu egzorcysty nie braknie ku temu okazji. Spotkaem ju teologw i biblistw - a wraz z nimi biskupw i ksiy - ktrzy nie wierz w dziaanie zego ducha i w skuteczno egzorcyzmw, mwicych, e te praktyki s powrotem do redniowiecza.
S i tacy, ktrzy odrzucaj egzorcyzmy opisane w Ewangelii. Zagubienie si kleru jest zastraszajce, a dotyczy nauczania i niejednokrotnie take ycia osobistego. Trudno tutaj nie przywoa na pami starej maksymy Dantego: "Macie Stary i Nowy Testament - i Pasterza Kocioa, ktry was prowadzi - to wam wystarczy do waszego zbawienia".
Istnieje ju taka prawidowo, e jeli si nie jest posusznym magisterium Kocioa, to w sposb nieunikniony sucha si innych autorytetw: prasy lub telewizji albo teologw, ktrzy szukaj rozgosu i wygaszaj oryginalne pogldy; bd te podporzdkowuje si opiniom tak zwanych "widzcych"; o ile nie nastpuje powrt do guru lub te do innych religii, ktre z chrzecijastwem nie maj nic wsplnego.
Drugim rodkiem obrony przeciwko okultyzmowi, na jaki chciabym wskaza, jest rzetelna informacja. Nie mona uczy o tym, czego si samemu nie wie. Jeli w seminariach nie mwi si o diable ani o koniecznoci stosowania egzorcyzmw, to prosz sobie wyobrazi, czy choby wspomina si o okultyzmie, o seansach spirytystycznych w ich aktualnym wydaniu, o rnych kultach wschodnich lub o tych wszystkich, innych formach, ktre s dzi w modzie i stwarzaj powane zagroenia. Wiele osb opowiada mi, e po wczeniejszych konsultacjach ze swoim proboszczem zgaszay si do magw, aby oni ich uwolnili od rnych przypadoci.
Spotkaem uczniw, ktrzy uczestniczyli w seansach spirytystycznych, poniewa nauczyciel religii nie przestrzeg ich przed tym zagroeniem, nawet jeli wczeniej zostao mu powiedziane, e powinien to zrobi.
Nie naley si wic dziwi, jeli ksiki zawierajce pytania stawiane osobom niezyjcym i ich odpowiedzi s opatrzone wstpem znanych kapanw. Kto natomiast przestrzega, aby nie uczszcza do magw? Albo kto ostrzega przed niebezpieczestwem ogldania programw telewizyjnych propagujcych magi?
Wysluchiwanie osb. To trzeci wielki rodek obrony przed okultyzmem. Ludzie maj swoje problemy i wtpliwoci, a w yciu nie brakuje im cierpienia. Potrzebuj wic osoby kompetentnej, ktra ich z uwag wysucha i udzieli porady. Pisze o tym bp Gemma w swoim Licie pasterskim z 29 czerwca roku, ustanawiajc grupy modlce si o uwolnienie: "Sdz, e cierpliwe wysuchiwanie wszystkich wiernych przynaley do kapaskiego posugiwania.
Wszystko powinno by jednak poddane zdrowemu rozeznaniu pasterzy. Lecz nigdy duszy zanurzonej w cierpieniu, by moe niewiadomej, e jest gnbiona przez zego ducha bo czy nie jest to moe jego zajcie? Jezus tak nie czyni". I kontynuuje, wyraajc zastraszajce spostrzeenie: "Czy nie wiedz wici szafarze, e wanie ich obojtno zmusza czsto prostaczkw i pozbawionych pomocy do odwoywania si do magw i czarownic lub te do uciekania si do innych zakazanych praktyk, ktre s uprzywilejowanym narzdziem interwencji zego ducha i jego triumfu?
Nie ustawajcie nigdy, trzymajcie naszych wiernych z daleka od niego! Propozycji stawianych czowiekowi jest wiele i ich zakres jest szeroki jak nigdy: reklamy w prasie, w telewizji, w innych rodkach masowego komunikowania. Oblicza si, e we Woszech ponad dziesi milionw osb korzysta z usug rnego rodzaju oszustw lub satanistw.
Nie tylko takie zagroenia istniej. Rwnie inne grupy religijne, sekty i podobne im organizacje oferuj czowiekowi moliwo bycia wysuchanym i zainteresowanie jego problemami. Musz powiedzie wprost: jeli przegramy walk o osobiste wysuchiwanie ludzi, to przegramy rwnie walk o ewangelizacj. Nie znam innej altematywy i nie sdz, aby taka istniaa. Oto wymieniem trzy wielkie rodki skierowane przeciwko okultyzmowi wystpujcemu pod rnymi postaciami.
Chciabym jeszcze doda do pierwszego punktu, e wane jest, aby wiara rodzia si ze Sowa Boego i bya przeze oywiana. Trzecie tysiclecie winno wzi pod uwag dwa wane dokumenty, na ktrych bazuje nowa ewangelizacja. Istnieje potrzeba ukazywania wspczesnemu czowiekowi Jezusa Chrystusa i Jego dziea w sposb integralny oraz dostosowany do naszych czasw. Taki jest. Istnieje naglca konieczno, aby przywrci ludom o staroytnej chrzecijaskiej tradycji t podstawow kultur religijn, ktr ju zatraciy.
Od strony religijnej ludzie s niejednokrotnie analfabetami, gdy nie znaj nawet Dekalogu, nie uczestnicz we Mszy w. W tej sytuacji pomoc moe by Katechizm Kocioa Katolickiego.
S wic odpowiednie rodki, a obowizkiem wszystkich chrzecijan jest korzystanie z nich. Jak broni si przed okultyzmem? Francuz M. Lallemand, badacz okultyzmu, nie waha si stwierdzi, e dzi jest wicej mionikw okultyzmu ni wyznawcw prawdziwego Boga. Jest to straszne stwierdzenie, ktre skania do refleksji. Lecz, moim zdaniem, tego typu sytuacja jest bezporedni konsekwencj odejcia od Boga: upada wiara, a rozkwita zabobon, ludzie nie wierz w Boga i oddaj cze bokom.
Jak wic warto ma dla ochrzczonych chrzecijastwo, skoro nie zachowuj ju Boych praw i w zamian uciekaj si do okultyzmu? Podejmuj to zagadnienie chocia nie jest to zjawisko ani najniebezpieczniejsze, ani wcale najliczniejsze.
Jest to fenomen najbardziej widoczny, ktrym do tej pory najbardziej przejy si wadze kocielne, jeeli spojrzymy na oficjalne dokumenty. Prices and stock availability may vary between Webstore and our Retail Stores. Please try again later. Valkyrie Vu marked it as to-read Apr 10, Refresh and try again. There are no discussion topics on this book yet.
PurplyCookie added it Apr 29, An excellent resource for any writer ever looking to add authenticity to any Singapore or Malaysian dialogue. Just a moment while we sign you in to your Goodreads account. This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website.
We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience. Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. You also have the option to opt-out of these cookies.
But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience. Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Previous Story Next Story. This website uses cookies to improve your experience.
0コメント